Kreatywnie szukam pracy

W ostatnim okresie pojawiło się mnóstwo artykułów o tym, że w poszukiwaniu pracy może pomóc kreatywne CV, zwrócenie na siebie uwagi w nietuzinkowy, niebanalny sposób. Ponieważ od pewnego czasu nosiłem się z zamiarem zmiany mojego statusu zawodowego – postanowiłem to sprawdzić na własnej skórze. Przygotowałem więc prosty PDF „Gra o Biurko”, który wysyłałem zamiast listu motywacyjnego odpowiadając na ogłoszenia. Grę również wysłałem do kilku agencji kreatywnych. W artykule opisuję branżę reklamową, w której kreatywność jest dość wysoko ceniona, dlatego pomijam takie aspekty jak dopasowanie CV do stanowiska (np. może niekoniecznie dobrym pomysłem jest wysyłanie kreatywnego CV, gdy rekrutuje się na urzędnika Państwowego). Ale o tym pisał Artur. Warto poczytać.

Gra_o_biurko_KSM_2013_10_01

Tu możesz ściągnąć grę (nie otwieraj w przeglądarce, ściągnij na dysk): mrsocial.pl/gra.pdf

Pierwsze efekty pojawiły się już po kilku godzinach. Telefon się rozdzwonił. Zacząłem umawiać się na rozmowy. Muszę przyznać, że nigdy wcześniej nie miałem tak szybkiej reakcji po przesłaniu samego CV. Zazwyczaj trzeba było odczekać kilka dni. To świadczy o tym, że mój pomysł wypalił. Przynajmniej na tym etapie moja aplikacja wyróżniła się z grona innych. A to już dobrze.

Niestety do obecnej chwili żaden z rozpoczętych procesów nie zakończył się sukcesem. Po kilku spotkaniach, wykonanych zadaniach i rozmowach z różnych względów nie udało mi się zatrudnić w żadnym z miejsc, z którymi rozmawiałem. Pojawiły się bowiem dwa główne problemy, z którymi mogą spotkać się wszyscy ci, którzy zechcą kreatywnie szukać pracy.

1. Bardzo ciekawa aplikacja, ale niestety nie rekrutujemy obecnie na stanowisko odpowiadające Twoim kompetencjom.

To bardzo częsta odpowiedź na grę przesyłaną „w ciemno”. Trudno się dziwić. Zwłaszcza, gdy szuka się stanowiska trochę wyższego niż junior, które wymaga już konkretnych umiejętności. Nawet przy niesamowicie kreatywnym CV żadna firma raczej nie zdecyduje się na stworzenie sztucznego stanowiska tylko po to, by zatrudnić kogoś kreatywnego. Trochę łatwiej mają osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę – zawsze mogą objąć stanowisko juniora w jakimkolwiek dziale i zacząć się uczyć. Na to są większe szanse. Jeżeli masz już kilka lat doświadczenia w branży – nie jest to już takie proste.

2. Chcielibyśmy Cię zatrudnić, ale nie mamy na Ciebie pieniędzy.

Pomimo zaproszenia na rozmowę szybko okazuje się, że firma poszukuje osoby nie tyle o mniejszych kompetencjach, ale przede wszystkim – tańszej.  To kolejny problem, który może spotkać osoby o bogatszym doświadczeniu. Zazwyczaj takie osoby nie zadawala pensja stażysty czy juniora, więc bez przygotowanego wcześniej budżetu na dodatkowe stanowisko – firma musiałaby być bardzo elastyczna finansowo, by móc sobie pozwolić na zatrudnienie takiej osoby.

Jak widać – nie wszystko jest takie różowe. Nie wystarczy przygotować kreatywne CV, aby otrzymać pracę. Zwłaszcza odpowiadającą Twoim kompetencjom, gdy masz już za sobą trochę doświadczenia. Na pewno kreatywne CV otwiera pierwsze drzwi. Do tego nie ma wątpliwości. Jeżeli jednak firma, do której wysyłamy CV nie prowadzi obecnie procesu rekrutacyjnego lub zwyczajnie nie przewidziała budżetu na zatrudnienie dodatkowej osoby – otrzymanie propozycji pracy może okazać się trudniejsze.

szukam_pracy_link

Czy warto być kreatywnym? Jeżeli jesteś młody i na początku kariery – nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Kreatywne zwrócenie się do pracodawcy może skutkować szybkim zatrudnieniem, stażem czy innym projektem, który sprawdzi Twoje umiejętności do pracy w danej firmie. Jeżeli jesteś  osobą z bogatszym doświadczeniem – taki sposób może być elementem wyróżniającym Cię na pierwszym etapie rekrutacji. Może otworzyć pierwsze drzwi. Dalej jest jednak już trudniej. Samo kreatywne CV nie wystarczy. Na skuteczne zatrudnienie muszą się złożyć takie czynniki jak:

  1. Musi istnieć wakat na stanowisku, które mógłbyś zapełnić.
  2. Firma musi mieć zaplanowany budżet, by móc sprostać Twoim wymaganiom finansowym.
  3. Musisz posiadać kompetencje zgodne ze stanowiskiem, na które aplikujesz.

Jak więc widać – kreatywne CV nie zagwarantuje nam pracy. Na pewno jednak nie przeszkodzi. Ja szukam dalej.

Trzymajcie kciuki :)

Podobał Ci się artykuł? Polub Fanpage!

Copyright 2017 K-Media Kamil Mirowski
©  All Rights Reserved

Kontakt:
mirowskikamil@gmail.com
tel. +48 602 686 610